omuz artrozu

Omuz ekleminin osteoartriti (omartroz), eklem dokularında geri dönüşü olmayan dejeneratif-distrofik süreçlerin meydana geldiği kronik bir hastalıktır. Patoloji, uzuvun normal işleyişini bozar. Omuzun hareket açıklığı, hareketsizliği tamamlamak için yavaş yavaş azalır. Omuz ekleminin osteoartriti şiddetli ağrıya neden olur ve yaşam kalitesini düşürür. Tedavinin yokluğunda sakatlık oluşur.

artroz nedeniyle omuz eklemi yaralanması

Eklemin yıkım sürecini durdurmak ve omuz ekleminin hareketliliğini korumak için, ilk belirtiler ortaya çıktıktan sonra bir ortopedik travmatologla iletişime geçmek gerekir.

Omuz ekleminin osteoartritinin nedenleri

Hastalık polietiyolojiktir. Omuz ekleminin deforme edici artrozunun gelişimi çeşitli faktörlerle ilişkilendirilebilir:

 • Profesyonel spor veya yoğun antrenman.
 • Endokrin hastalıkları.
 • Hormonal bozukluklar
 • Kas-iskelet sistemi gelişiminin konjenital patolojileri.
 • Kalıtsal yatkınlık vb.

Çoğu durumda, ikincil artroz teşhisi konur: patoloji, bir veya başka bir faktörün eklemine maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar. Nadiren hastalığın birincil veya idiyopatik formunu kaydedin. Bu durumda doku dejenerasyonunun kesin nedenini belirlemek imkansızdır.

Omuz osteoartriti belirtileri

Kıkırdak ve kemik dokularındaki değişiklikler, ilk artroz belirtileri ortaya çıkmadan çok önce başlar. Eklem yapıları kendi kendini iyileştirme potansiyeline sahiptir, bu nedenle patolojiler, tüm metabolik süreçlerin oldukça aktif olduğu genç yaşta nadiren teşhis edilir. Vücut yaşlandıkça, iyileşme süreçleri dejenerasyona yol açar. İlk yıkım belirtileri 40-50 yıl sonra ortaya çıkabilir ve deforme edici bir hastalık türü ile hastalar 16-18 yaşlarında değişiklikleri fark eder.

Omuz osteoartriti belirtileri:

 • Hareket sırasında eklem çatlaması.
 • Ağrı, özellikle egzersizden sonra şiddetli.
 • Uykudan veya uzun dinlenmeden sonra ifade edilen hareket sertliği.
 • Hava değişiklikleri sırasında artan ağrı.

artroz dereceleri

Klinik sınıflandırma, omuz ekleminin üç derecelik artrozunu tanımlar:

 • 1 derece. Hasta, hareket sırasında ortaya çıkan hafif bir çıtırtıdan şikayet eder. Ağrı sendromu yoktur. El aşırı pozisyona getirildiğinde rahatsızlık hissedilir.
 • 2 derece. Ağrı, uzuv omuz seviyesinden yukarı kaldırıldığında ortaya çıkar. Hareket aralığı azalır. Önemli bir efordan sonra hasta istirahatte bile ağrı hisseder.
 • 3 derece. Ortak hareketlilik ciddi şekilde sınırlıdır. Ağrı sendromu neredeyse sabittir.

Omuz ekleminin osteoartritinin teşhisi

Doktorun sadece doğru teşhis koyması değil, aynı zamanda patolojinin nedenini de belirlemesi gerekir. Altta yatan hastalığın tedavisi, hastanın refahını önemli ölçüde iyileştirir ve kıkırdak dejenerasyonunu yavaşlatır.

manuel muayene

Tanının ilk aşaması, ortopedik bir travmatolog ile istişaredir. Doktor hastalıklı eklemi şişlik, şiddetli deformite açısından inceler. Artroz gelişiminin yanında, kaslar kısmen atrofi olabilir - bu çıplak gözle görülebilir.

Manuel muayene ile doktor, eklemin işlevini çeşitli kriterlere göre değerlendirir:

 • Gönüllü el hareketleri yapabilme.
 • Eklem yüzeylerinin kenarlarının kalınlaşması (palpasyonla büyük osteofitler tespit edilebilir).
 • Omuz hareketi sırasında el tarafından duyulabilen veya hissedilebilen bir çatırtı, "klik" varlığı.
 • Serbest kondromik cisimlerin varlığında eklemin sıkışması.
 • Omuzdaki patolojik hareketler.

radyografi

Omuz ekleminin artroz belirtilerini tespit etmek için, eklem boşluğunun daralma derecesini, kemik yüzeylerinin durumunu, osteofitlerin boyutunu ve sayısını, sıvının varlığını değerlendirmenizi sağlayan iki projeksiyonda radyografi yapılır, ve çevre dokuların iltihabı.

Ultrason muayenesi (ultrason)

Hamile kadınlarda ve küçük çocuklarda eklemleri incelemenizi sağlayan non-invaziv bir yöntem. Sonograma göre, doktor kıkırdağın kalınlığını, sinovyal zarın durumunu belirler. Yöntem, periartiküler boşlukta osteofitleri, genişlemiş lenf düğümlerini iyi görselleştirir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

MRI makinesi ardışık bölümlerin fotoğraflarını çeker. Görüntüler sadece eklemi değil, komşu dokuları da açıkça göstermektedir. Bugüne kadar, manyetik rezonans görüntüleme artroz tanısında en bilgilendirici yöntemlerden biridir.

Laboratuvar testleri

Kapsamlı bir sınavın parçası olarak, atanırlar:

 • Genel kan analizi. Sonuçlara dayanarak, doktor inflamatuar sürecin varlığını ve ciddiyetini değerlendirebilir. Analiz ayrıca genel sağlık durumunu değerlendirmeye yardımcı olur.
 • İdrar analizi. Böbrek patolojileri sıklıkla ikincil deforme olan artroza neden olur. Doğru teşhis için analiz gereklidir.
 • Kan Kimyası. Veriler, iltihabın nedenini belirlemeye yardımcı olur. Tedavi sırasında komplikasyonları ve yan etkileri izlemek için biyokimyasal analizler de yapılır.

Omuz ekleminin osteoartritinin tedavisi

Terapi uzun ve zordur. Tedavi süreci, ilaç tedavisi, sağlık prosedürleri, omuz ekleminin artrozu için bir dizi özel egzersizi içerir. Zor durumlarda, cerrahi müdahale belirtilir.

Tıbbi terapi

İlaçlar ve dozaj ayrı ayrı seçilir. Doktor şunları yazabilir:

 • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler). İlaçlar iltihabı ve ağrıyı azaltır.
 • Glukokortikosteroid preparatları. Hormonlara dayalı araçlar, ağrının odağı üzerinde daha yoğun bir etkiye sahiptir. İlaçlar sadece hastanın durumunu hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda iltihabı azaltır, antihistamin ve immünosupresif özellikler gösterir. NSAID'lerin etkili olmadığı durumlarda glukokortikosteroidler reçete edilir.
 • Ağrı kesici. Bu grubun ilaçları şiddetli ağrı sendromu için reçete edilir. Semptomların ciddiyetine bağlı olarak, doktor narkotik olmayan veya narkotik (nadiren) analjezikler seçer.
 • Kondroprotektörler. İlaçların aktif bileşenleri yeni kıkırdak dokusunun oluşumunda rol oynar. Hastalıklı eklemin yenilenmesi hızlanır, trofizm iyileşir. Kondroprotektörlerin kümülatif bir etkisi vardır ve değişen şiddette artroz tedavisinde kendilerini kanıtlamışlardır.

Bazı ilaçlar doğrudan eklem boşluğuna enjekte edilir. Örneğin, abluka, ilaçları tablet şeklinde almaktan daha iyi bir analjezik etkiye sahiptir.

Fizyoterapi

Kurslar alevlenmenin giderilmesinden sonra gerçekleştirilir. Karmaşık tedavinin bir parçası olarak fizyoterapi, ilaçların hastalıklı eklemlere taşınmasını iyileştirmeye, şişliği gidermeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Artroz kullanımı tedavisi için:

 • Elektroforez.
 • Fonoforez.
 • Şok dalgası tedavisi.

Fizyoterapi masaj, egzersiz terapisi, terapötik banyolar ile birleştirilebilir. Uzman bir kliniğe dayalı bir dizi prosedürden geçmek en iyisidir. Doktor, belirli bir hastanın durumunu dikkate alarak bir tedavi planı yapacaktır.

Fizyoterapi

Orta derecede fiziksel aktivite, dejeneratif süreçleri yavaşlatmak için önemlidir. Bir doktor gözetiminde bir tıp merkezinde omuz ekleminin artrozu için egzersiz tedavisine başlamak daha iyidir. Uzman, egzersizleri seçecek, onlara nasıl doğru yapılacağını öğretecek ve hastalığın alevlenmesine neden olmayacak şekilde yükü dağıtacaktır. Jimnastik genellikle ısınma, esneme ve kuvvet antrenmanı içerir. Egzersizler haftada en az 3 kez yapılır.

Bir uzmanla yapılan bir kurstan sonra, hastalar evde omuz ekleminin artrozu için terapötik egzersizler yapabilirler.

Ameliyat

Ameliyat, hastalık hastanın normal şekilde hareket etmesine izin vermediğinde, şiddetli ağrıya neden olduğunda ve öngörülen tedavi yardımcı olmadığında 3. derece artroz ile gerçekleştirilir.

Birkaç cerrahi tedavi yöntemi vardır:

 • Delinme. Eklem boşluğuna uzun bir iğne sokulur ve biriken sıvı dışarı pompalanır. Delinme basıncı azaltır, şişmeyi azaltır, eklem hareketliliğini artırır. Prosedür minimal invazivdir, bu nedenle ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Delinme sırasında elde edilen materyal, bulaşıcı ajanı veya diğer göstergeleri belirlemek için araştırmaya gönderilir.
 • Artroskopi. Mikrocerrahi aletlerinin yardımıyla, doktor eklem boşluğunu inceler, yara dokusunu çıkarır, hasar görmüşse rotator manşet veya eklem kapsülünün tendonlarının dikilmesini gerçekleştirir. Deride birkaç delik kalır. Hasta hızla iyileşir.
 • endoprotezler. Endoprotez, kronik ağrıdan tamamen kurtulmanıza, kol hareketliliğini geri kazanmanıza izin verir. Ameliyattan sonra uzun (3 ila 6 ay arası) bir rehabilitasyona ihtiyaç vardır.